Welcome to Us

  • Sing Up

  • Login

Multifokal Torik IOL

Katarakt cerrahisi veya refraktif lens değişikliği sırasında yerleştirilen özel bir tür lens türüdür. Multifokal torik IOL, hem astigmatizmi (gözün ön yüzeyinin düzensiz şekli) düzelten torik bir tasarıma hem de aynı anda birden fazla görüş mesafesini netleştirebilen bir tasarıma sahiptir.

Çoğunlukla yakın, orta ve uzak mesafelerde net bir görüş sağlayabilir. Hastaların günlük aktivitelerinde – örneğin okuma, bilgisayar kullanma ve uzaktaki nesnelere odaklanma – kolaylık sağlar.

Kimlere Uygulanır?

Multifokal torik IOL, astigmatizmi olan ve ayrıca presbiyopi (yaşa bağlı yakın görme zorluğu) veya kataraktları olan hastalar için idealdir. Söz konusu lensler, hastaların hem astigmatizmini düzeltir hem de yakın, orta ve uzak mesafelerde net bir görüş sağlar. Bu sayede gözlük veya kontakt lens kullanma ihtiyacını azaltabilir.

Yeni nesil akıllı lens tedavisinin etkinliği, gözün şekli ve durumu, hastanın yaşam tarzı ve görme hedefleri gibi faktörlere bağlıdır. Her bir hasta için en uygun lens türünü belirlemek önemlidir. Alanında uzman bir göz doktorun muayenesi ve belirli tetkiklerin ardından kararlaştırılır.

Multifokal Torik IOL Neden Tercih Edilir?

Multifokal Torik IOL, katarakt tedavisinde özellikle belirli durumlarda tercih edilirler. Bu durumlar genellikle aşağıdakileri içerir:

• Astigmatizm, gözün korneasının (veya bazen lensinin) düzensiz bir şekli nedeniyle oluşan bir görme bozukluğudur. Düzensiz şekil, gelen ışığın gözün arkasına düzgün bir şekilde odaklanmasını engeller. Böylelikle görüşün bulanıklaşmasına neden olur.

Torik IOL’ler, astigmatizmi düzelten özel bir tasarıma sahip olmaları nedeniyle astigmatizmi olan hastalar için idealdir.

• Presbiyopi, yaşla birlikte gelişen ve yakın nesneleri net bir şekilde görmeyi zorlaştıran bir durumdur. Genellikle 40 yaşından sonra görülür ve hemen hemen herkesi etkiler. Multifokal lensler, birçok farklı mesafede net görüş sağlamak için tasarlanmıştır. Dolayısıyla presbiyopik hastalar için de idealdir.

• Akıllı göz içi merceklerin bir diğer önemli avantajı, hastaların çoğunlukla gözlüklere daha az bağımlı olmalarını sağlamalarıdır. Özellikle her iki gözde de katarakt olan ve her iki gözde de lens değişikliği yapılan hastalar için geçerlidir.

Bu nedenle, hem astigmatizmi olan hem de yakın ve uzak mesafede net bir görüş arayan hastalar için multifokal torik IOL genellikle sıklıkla başvurulan seçenektir.

Multifokal Torik IOL Nasıl Kullanılır?

Uygulama süreci tipik bir katarakt ameliyatı ile benzerlik gösterir. Lokal anestezi altında, doktor, gözün ön yüzeyine bir mikro insizyon yapar. Ultrason enerjisi kullanılarak gözün doğal lensi parçalanır ve dikkatlice çıkarılır.

Daha sonra, katlanmış bir şekilde olan lens, insizyonun içinden geçirilir ve göz içinde doğru pozisyona yerleştirilir. Lens genellikle doğal lensin yerine oturur ve genellikle ek fiksasyon gerektirmez.

İşlem genellikle yirmi dakika kadar sürmesi tahmin edilir. Genellikle dikiş uygulanmamaktadır. Çünkü küçük insizyonların kendi kendine iyileştiği kaydedilir.

Son olarak, her hasta ve her durum için doğru çözümün belirlenmesi, bir göz sağlığı uzmanı ile görüşülmesi gereken bir konudur. Lens seçimi, hastanın genel sağlığı, yaşam tarzı, görme hedefleri ve mevcut göz sağlığı durumu gibi bir dizi faktörü dikkate almalıdır. Multifokal torik IOL hakkında daha fazla bilgi ve sorularınız için Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç ile iletişime geçebilirsiniz.